504L1000FTNCFT
Mfr.Part #
504L1000FTNCFT
Manufacturer
American Technical Ceramics
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
RF, High Frequency
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance :
100 Ohms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
-50/ -150ppm/°C
Tolerance :
±1%