V-10G3-1C24-K
Mfr.Part #
V-10G3-1C24-K
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 100mA (DC)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
35gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Release Force :
Switch Function :
On-Mom
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V