11072M-12-2-1-1
Mfr.Part #
11072M-12-2-1-1
Manufacturer
CnC Tech
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Stock
206
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
1.5A
Fastening Type :
Threaded
Features :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Orientation :
A
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Copper Alloy
Shell Size - Insert :
M12-12
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
30V