506WLC2R0KG250B
Mfr.Part #
506WLC2R0KG250B
Manufacturer
American Technical Ceramics
Description
FIXED IND 2UH 250MA 1.45 OHM TH
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
250 mA
DC Resistance (DCR) :
1.45Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%