600S1R5BT250XT4K
Mfr.Part #
600S1R5BT250XT4K
Manufacturer
American Technical Ceramics
Description
CAP CER 1.5PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
1.5 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
250V