VF-S250-12A-CF
Mfr.Part #
VF-S250-12A-CF
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Stock
90
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Current - Output 1 :
20.83 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
80%
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
250W
Product Status :
Active
Standard Number :
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V