BB-SMI18-12-V-P230-C1
Mfr.Part #
BB-SMI18-12-V-P230-C1
Manufacturer
Advantech
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 19W
Manufacturer :
Advantech
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CCC, CE, cULus, PSE, RCM
Current - Output (Max) :
1.6A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
Multi-Blade
Input Type :
Multi-Blade (Included)
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Phono Plug, 2.1mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
19 W
Product Status :
Not For New Designs
Region Utilized :
International
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V