CTRAN-600
Mfr.Part #
CTRAN-600
Manufacturer
Crystek Corporation
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 3.6W
Manufacturer :
Crystek Corporation
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Cord Length :
Current - Output (Max) :
600mA
Efficiency :
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
Polarization :
Power (Watts) :
3.6 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
Standard Number :
Voltage - Input :
110VAC
Voltage - Output :
6V