PLV-040S036
Mfr.Part #
PLV-040S036
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
LED DRIVER CV AC/DC 36V 1.05A
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cULus
Current - Output (Max) :
1.05A
Dimming :
Efficiency :
87%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP65
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
2 kV
Voltage - Output :
36V