ABBTM-2.4GHZ-31
Mfr.Part #
ABBTM-2.4GHZ-31
Manufacturer
Abracon
Description
RX TXRX MODULE BLUETOOTH SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Antenna Type :
Antenna Not Included
Current - Receiving :
Current - Transmitting :
Data Rate :
115.2kbps
Frequency :
2.4GHz
Memory Size :
8MB Flash
Modulation :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
54-SMD Module, 47 Leads
Power - Output :
Product Status :
Obsolete
Protocol :
Bluetooth v1.2, Class 2
RF Family/Standard :
Bluetooth
Sensitivity :
Serial Interfaces :
UART
Utilized IC / Part :
EM250
Voltage - Supply :
1.8V, 3.3V