TMCS1100A2QDR
Mfr.Part #
TMCS1100A2QDR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
PRECISION ISOLATED CURRENT SENSO
Stock
159
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±0.4%
Current - Sensing :
Current - Supply (Max) :
6mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
80kHz
Linearity :
±0.05%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output :
Ratiometric, Voltage
Polarization :
Bidirectional
Product Status :
Active
Response Time :
Sensitivity :
100mV/A
Sensor Type :
Hall Effect
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
3V ~ 5.5V