XVM-16R2656-R
Mfr.Part #
XVM-16R2656-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
CAP 65F 0% +20% 16.2V CHASSIS MT
Stock
98
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
65 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Lifetime @ Temp. :
1500 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
0%, +20%
Voltage - Rated :
16.2 V