PC16SV-10IP12-103A2020-TA
Mfr.Part #
PC16SV-10IP12-103A2020-TA
Manufacturer
Amphenol
Description
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Stock
494
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
Top Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M10 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%